Ceny wiśni na skupach 27 lipca 2022r

Taka cena wisni przy obecnych cenach to szok…niedlugo bedzie tak jak z czarna porzeczka… Czarna porzeczka cena na przynętę 9 zł. Jak wszyscy nasadzą to za darmo mają. U mnie jak ktoś już rwie to z reguły po kilkanaście plastików na dzień z tego co widzę jak jadą na skup. Jest słabe plonowanie a te upały szybko wykończą to co zostało.

Cena wiśni 2022: Jakie stawki w skupach?

Z końcem ubiegłego tygodnia (12.08.) wiśnie w skupie na przemysł kosztowały 1,4 zł, a maksymalnie nawet 2,0 zł/kg. Cena wiśni deserowych była na poziomie 5,0–9,0 zł/kg. Z najnowszych jeśli wiśnia dobrze dopryskana to zbierze się w lepszym stanie niż ręcznie niektórzy zrywają. To trzeba mieć tyle wiśni żeby ręcami samemu z rodziną oberwać a nie liczyć że otrząsarką zrobi kasę. Było do przewidzenia że czym więcej otrząsarek, tym niższa cena. I gnój ze śmieciami i lejącym sokiem.

Wiśnie 2022: Jakie ceny?

W poprzednich latach ludzie oddawali wiśnię za darmo bo liczyli że jakoś to będzie. Przy obecnym kryzysie i kosztach życia to niemożliwe. Mało się zawiązało a do tego susza przez którą już wiśnia zaczyna gubić liście. Do tego dochodzi ograniczenie ochrony i nawożenia przez lata co powoduje że drzewa zaczynają padać.

Skup wiśni 2022

Cena wiśni na skupie 2021 na tłoczenie wynosiła początkowo 0,70 zł/kg, przy szczycie w lipcu na poziomie 1,70 zł/kg, a w sierpniowym — 1,30 zł/kg. Sadownicy z początkiem kampanii skupowej twierdzili, że zadowoli ich cena skupu wiśni 3,0–3,5 zł/kg. Czyli cena  Groniastej 20+ w skupie mieści się jeszcze w granicach akceptacji i jednocześnie opłacalności. Przy czym na forach już ta cena dyktowana przez samych sadowników wynosi 4,0 zł/kg. Mimo że tegoroczna kampania wiśniowa ma się ku końcowi, sporo przedsiębiorstw wciąż jest zainteresowanych surowcem.

Jak kształtowała się cena wiśni w minionych sezonach?

Jeszcze w ubiegłym roku płacili oni 2-5 zł za kilogram zebranych truskawek. Dziś, 16 maja 2024 r., rozpoczynamy zintensyfikowane kontrole giełd rolno-spożywczych w… Zatem nic dziwnego, że usługodawcy podnieśli swoje stawki. Spotkamy się z ofertami od 0,50 do 0,80 zł od każdego zebranego kilograma.

Krzysztof Czarnecki podsumowuje sezon czereśniowy. Czy w tym roku na polski rynek trafiały owoce z Turcji?

Jednakże nie ma informacji, jaka może być cena tych wiśni. A to nie sprzyja relacjom biznesowym. Wraz z niewielkim popytem spadła oczywiście cena, jednak do wartości porównywalnych Lexatrade –zetelne opinie i informacje o brokerze na koniec kampanii 2022 r. A przecież koszty produkcji i zbioru oraz obrotu są niewspółmierne do ubiegłorocznych. Cena wiśni 2023 niewiele odbiega od ubiegłorocznej.

Cena wiśni na rynku hurtowym

Taka aura utrudniała zapylanie kwiatów, a w kolejnych tygodniach osłabiła zawiązki, które masowo opadały. W efekcie dzisiaj już wiemy, że podaż owoców będzie mniejsza. Tegoroczna kampania skupowa owoców wiśni jest ta finiszu.

Wzrost cen nie rekompensował jednakże zwiększania kosztów produkcji wiśni. Spadła opłacalność produkcji czereśni. Wobec spodziewanego utrzymania w 2023 r. Sadownicy, szczególnie ci dwuzawodowcy, którzy plon wiśni oceniają jako dobry, mają powody do zadowolenia z tegorocznego sezonu i cen za owoce. Zdecydowanie inaczej oceniają ten rok produkcji wiśni sadownicy wyłącznie skupieni na produkcji owoców.

Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia (28.07.) płacono za wiśnie na mrożenie Najnowsza cena i analiza Ethereum (ETH do USD) 2,8 zł/kg. Owoce deserowe (z ogonkiem) kosztowały w polskim hurcie 2,0–4,0 zł/kg. Sezon w handlu hurtowym na większą skalę kończył się w pierwszej połowie września z cenami 3,0–3,50 zł/kg.

Wskazuje, że o cenach wiśni w dużej mierze decydować będzie krajowa podaż. Brak istotnych strat przymrozkowych nie sugeruje istotnych obniżek plonów. Choć zagrożeniem dla zbiorów może być ryzyko suszy oraz wzrost kosztów. Sygnały z rynków zagranicznych oraz poziom cen wiśni mrożonych wskazują na możliwość podwyżek w tym sezonie, mimo osłabionego popytu na rynkach wschodnich.

Kiedyś może być nawet po 50 gr z otrząsarki, kilka razy taniej. Z kolei na lokalnych targowiskach cena wiśni to 10 zł/kg. Jak mówią plantatorzy ceny na początku sezonu nie są zadawalające. Zdecydowanie wyższe stawki są na rynkach hurtowych. Przed rokiem było znacznie taniej – ceny zaczynały się od 2,7 zł/kg i nie przekraczały 4 zł/kg.

Szczerze to nie rozumiem polityki zakładów. W tym samym miejscu 2 ha Red jonaprince- zero owoców!. Dwa kilometry dalej grusza Konferencja ok. Wiśnie na export z ogonkiem odmian Groniasta, Panda, Sabina, Lucyna w plastiku a’4,5kg-4,90 brutto wyceniana jest na 3,2 zł/kg. Jak aktualnie kształtują się ceny jabłek na rynkach hurtowych? Owoce muszą mieć odpowiednią jędrność w przeciwnym razie będą się nadawały tylko na sok.

  1. Sadownicy, szczególnie ci dwuzawodowcy, którzy plon wiśni oceniają jako dobry, mają powody do zadowolenia z tegorocznego sezonu i cen za owoce.
  2. Nieco obniżyła sie średnia za owoce skupowane na sok wobec poprzedniego tygodnia.
  3. Jednak nie ma zbyt dużego ruchu w punktach skupu.
  4. W porównaniu z ubiegłym tygodniem widać wyraźny spadek cen (2,50-2,90 zł/kg).
  5. Niestety po kilku tygodniach, podobnie jak w przypadku czereśni, zaczął się masowy opad w wielu sadach, ale nie wszystkich.

Cena wiśni 2023 mimo „pierwszych jaskółek”, pozostaje dużą zagadką. Rosnące koszty produkcji i prognozy niskich cen skupu stawiają zasadność produkcji pod wielkim znakiem zapytania. Do tego dochodzą problemy, jakie niosą ze sobą konkurencja owoców z importu czy zawirowania polityczne. Swoje robią też coraz częstsze niekorzystne zjawiska pogodowe oraz choroby porażające drzewa. Ceny wiśni na skupach zanotowały kolejne w tym tygodniu wzrosty.

Jest to identyczna cena jaką przed tygodniem oferowano na rynku w Bydgoszczy. Na innych rynkach Polski nie spada poniżej 4,0 zł/kg, ale średnia z większości to 6,0 zł/kg. Maksymalna cena kilograma wiśni na rynkach hurtowych wynosi 8,0 Fidelity Digital Assets w celu zapewnienia opieki nad Funduszem Rentowności Instrumentów Pochodnych Bitcoin zł/kg. Generalnie ceny wiśni zarówno w skupie, jak i na rynkach hurtowych spadły. Przy czym, o ile na internetowej giełdzie ceny sprzedaży są identyczne, jak w ubiegłym tygodniu, o tyle „ujawnili” się z cenami niektórzy chcący kupić.

Cóż z tego, że w porównaniach rok do roku obecny wizualnie wygląda lepiej. Sezon zaczął się cenami na nieco wyższym poziomie niż zeszłoroczny. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę rzut na koszty przedstawiane przez forumowiczów, wcale to nie wygląda optymistycznie. Niemniej jednak pierwsze ceny wiśni są rozczarowaniem dla producentów. Rosną koszty produkcji i pracy, a cena wiśni oscyluje na podobnych poziomach od kilku lat.

Dopatrywać się lokalności i bliskości produkcji — trudno. Mimo wszystko także te przy obecnych kosztach zbioru i transportu mogą gwarantować zwrot nakładów. Generalnie od kilku tygodni cena wiśni na skupie utrzymuje się na podobnym poziomie. Cena wiśni zależy nie tylko od wielkości plonów w danym roku, ale też od wykorzystania owoców z poprzednich sezonów zbiorów i obecnego zapotrzebowania. Przed paroma tygodniami spodziewano się rekordowo wysokich zbiorów wiśni.

Wiśnie ręcznie zbierane do drylowania osiągały 1,80 do 2,00 zł/kg. Jednak w niektórych zakładach można je było sprzedać po 2,70 zł/kg lub więcej. Jednakże przy obecnych kosztach produkcji owoców, które szacuje się na około 2,0 zł/kg cena w skupach powinna być wyraźnie wyższa. W ubiegłym roku zbiór mechaniczny wiśni kosztował średnio 40 gr/kg.

Jeszcze co prawda gdzieniegdzie trwa pozyskiwanie surowca i to nie tylko na tłoczenie. Do zbioru mechanicznego potrzebujemy oprócz operatora na ciągniku, jeszcze co najmniej 3 pracowników. Jak doskonale wiedzą sadownicy, wzrosły także koszty pracy. Podsumowując, mechaniczny zbiór wiśni będzie w tym roku droższy. Jak tłumaczą właściciele otrząsarek, wszystko zależy od sadu. Przy dużym plonowaniu cena usługi będzie niższa i odwrotnie.

Choć pełnia sezonu wiśniowego dopiero przed nami pierwsze proponowane ceny nie napawają optymizmem. Wysokie koszty produkcji powinny mieć przełożenie w proponowanych stawkach. Sygnały z rynków zagranicznych oraz poziom cen wiśni mrożonych wskazują bowiem na możliwość podwyżek w tym sezonie. O opłacalności produkcji wiśni decydują ceny skupu oferowane przez zakłady przetwórcze, bowiem trafia do nich około 70% produkcji tych owoców. Tegoroczna kampania skupu wiśni zapowiada się na wyraźnie krótszą niż w standardowym sezonie. Powodem jest sucha i upalna pogoda.

Leave a Reply

en_USEN